LGD C.K. Podkarpacie
ul. Rynek 8, 38-120 Czudec
ckpodkarpacie@czudec.pl tel. + 48 (17) 276 47 96
Plan włączenia społeczności w proces przygotowania LSR
Plan włączenia społeczności
Lokalna Strategia Rozwoju Lokalnej Grupy Działania C.K. Podkarpacie zostanie przygotowana na bazie partnerstwa lokalnego angażującego jak największą liczbę mieszkańców - przedstawicieli sektora publicznego, społecznego i gospodarczego. Strategia będzie opracowana w sposób, który umożliwi jak najlepsze dostosowanie jej założeń do potrzeb społeczności lokalnej. Zapewnione to zostanie m.in. poprzez przeprowadzenie spotkań konsultacyjnych, utworzenie punktów informacyjno-konsultacyjnych oraz przeprowadzenie badania społecznego.
W proces tworzenia LSR zostanie zaangażowany Zespół roboczy ds. LSR, złożony z pracowników Biura LGD oraz Członków Zarządu.
W każdej gminie partnerskiej w okresie przygotowania LSR zostaną przeprowadzone spotkania konsultacyjne (planowane 1 spotkanie w każdej gminie) służące upowszechnianiu informacji o LGD i podejściu Leader (m.in. innowacyjności, możliwościach cyfryzacji, potrzebach środowiska i klimatu, zmianach demograficznych i partnerstwie w realizacji LSR). Spotkania poświęcone będą analizie mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń obszaru, a także analizie celów i kierunków rozwoju. Spotkania konsultacyjne będą miały charakter otwarty. Informacje o terminach spotkań umieszczone będą na stronie internetowej LGD w zakładce „Wsparcie przygotowawcze”, stronach internetowych gmin członkowskich oraz plakatach informacyjnych umieszczonych w centrach wsi sołeckich tworzących LGD. Do rozpowszechniania informacji o spotkaniach oraz pracach nad nową LSR wykorzystamy również profil LGD na FB a także zaangażujemy organizacje zrzeszone.
W ramach prowadzonych prac nad przygotowaniem LSR zostaną utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne na obszarze gmin partnerskich: Gmina Czudec- Biuro LGD, Gmina Wielopole Skrzyńskie – Budynek Kulturalno Oświatowy w Wielopolu Skrzyńskim, Gmina Niebylec – GOK Niebylec. Dyżury w punktach będą pełnili pracownicy Biura LGD w dni targowe w poszczególnych gminach. Kolejną metodą angażowania społeczności lokalnej w przygotowanie LSR będzie badanie społeczne w formie ankiety online. Dodatkowo na stronie internetowej LGD zostanie umieszczona „Karta projektu”, która będzie wskazywać proponowane rozwiązania i projekty rozwojowe dotyczące obszaru LGD. „Karta projektu” oraz ankieta zostanie również udostępniona w wersji tradycyjnej (papierowej) podczas spotkań konsultacyjnych oraz w punktach informacyjno - konsultacyjnych znajdujących się na obszarze LGD. Badanie społeczne służyć będzie identyfikacji atutów i barier rozwoju obszaru, preferowanych kierunków i celów rozwoju, identyfikacji grup docelowych i defaworyzowanych oraz pomysłów na projekty i działania przyczyniające się do niwelowania lokalnych problemów.
Zespół roboczy ds. LSR dokona analizy materiałów i wniosków płynących z działań konsultacyjnych. Na podstawie prac Zespołu zostanie opracowany projekt LSR, który zostanie zamieszczony na stronie internetowej LGD wraz z informacją i formularzem umożliwiającym zgłaszanie uwag. Opracowana zostanie także procedura jej zmian. Etapem kończącym proces tworzenia LSR będzie jej zatwierdzenie przez Zarząd LGD.
Wszystkie operacje realizowane w w/w zakresie będą zawierały informację o pomocy otrzymanej z EFFROW, zgodnie z warunkami określonymi w Księdze Wizualizacji znaku PROW na lata 2014-2020.LSR będzie współfinansowana w szczególności ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020.
Czwartek 9 czerwca 2022